Webové stránky Lifediet.cz používají ke správnému fungování soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Bílkovinná proteinová dieta

MEDIDIET - Metoda, která dává chuť zhubnout

1. fáze proteinové diety MEDIDIET


NAHRAZENÍ 4 PRAVÝCH JÍDEL 4 JÍDLY PROTEINOVÝMI + ZELENINOU ZE SEZNAMU.
INDIKACE: VELKÉ REDUKCE (15 KG A VÍCE) U JINAK ZDRAVÝCH PACIENTŮ.

Tato fáze je ve vztahu k redukci tělesné hmotnosti nejúčinnější a začíná tím, že si terapeut s pacientem stanoví rozumný CÍL, tj. na jakou hmotnost se chce s klientem v první fázi dostat.

Můžete počítat s tím, že během 10 dnů ztratíte v pase 3 – 4 cm krejčovské míry a během měsíce až 7 kg živé váhy!

PŘÍKLAD TYPICKÉHO DNE 1. FÁZE PROTEINOVÉ DIETY MEDIDIET®

SNÍDANĚ

Neslazený nápoj (voda, slabší černý čaj, bylinkový čaj, slabší káva nebo kávovinová náhražka), přislazení možno použít stévii nebo náhradní („umělá“) sladidla

OBĚD

1 proteinové jídlo MEDIDIET®

Povolené druhy zeleniny (k výběru ze seznamu, který je uveden dále)

ODPOLEDNÍ SVAČINA

Velká sklenice minerální vody nebo slabšího čaje

1 proteinové jídlo MEDIDIET® (pokud zvolíte proteinovou tyčinku, je třeba vybrat typ vhodný do 1. fáze)

VEČEŘE

1 proteinové jídlo MEDIDIET®

Povolené druhy zeleniny

Pokud je vaše výchozí hmotnost vyšší než 80 kg, pak můžete se souhlasem terapeuta v průběhu dne sníst ještě jedno proteinové jídlo MEDIDIET® navíc.

Povolené druhy zeleniny je možné jíst nejen k polednímu a večernímu proteinovému jídlu, ale také kdykoliv během dne.

Myslete na to, že je třeba pravidelně pít dostatečné množství tekutin (čaj, káva, neslazená minerální voda /lépe neperlivá nebo pouze jemně perlivá/) a to v množství minimálně 2 l za den!

POVOLENÉ DRUHY ZELENINY PRO CELOU 1. FÁZI A PRVNÍ POLOVINU 2. FÁZE

Během 1. fáze a první poloviny 2.fáze proteinové diety medidiet® můžete jíst pouze tyto druhy zeleniny.

 • Artyčok
 • Baklažán (lilek)
 • Brokolice
 • Celer řapíkatý či jiný
 • Cuketa
 • Čekanka
 • Fazolky zelené
 • Fenykl
 • Houby - žampióny, šiitake, hlíva ústřičná a ostatní druhy jedlých hub
 • Chřest
 • Květák
 • Kapusta (i růžičková)
 • Lilek (baklažán)
 • Okurka
 • Polníček
 • Pórek
 • Rukola
 • Ředkev bílá
 • Ředkvička klasická
 • Salát hlávkový, řapíkatý a všechny další druhy zelených salátů
 • Sójové a další výhonky (obilné klíčky, naklíčené mango, čočka, atp)
 • Špenát
 • Tykev
 • Zelí hlávkové i čínské (kysané jen pokud není doslazované)

Zeleninu jíme buď syrovou ve formě salátu, dochucenou 1 polévkovou lžící kvalitního jedlého oleje (olej jen 1 x denně), nebo vařenou v páře či podušenou na vodě.

K dochucení zeleniny lze používat de facto všechny druhy sušeného koření, citrónovou šťávu, sušenou cibuli a česnek či ocet. Nevhodné jsou však nejrůznější hotové zálivky (jogurtová, bylinková, barbecue, apod), stejně jako hořčice.

V prvních dvou fázích bílkovinné diety solíme dle libosti* (spíše více než méně).

NAŠE RADA: Obohaťte si salát dvěma vejci uvařenými na tvrdo, ze kterých však můžete použít pouze bílky!
Mají zasycující efekt, takže ani po salátu nebudete mít hlad!

* po skončení diety se vracíme zpět do původního režimu, kdy solíme spíše méně než více

BEZPODMÍNEČNĚ SE MUSÍTE VYVAROVAT

Všech ostatních potravin, byť by se tvářily jako „dietní“, především pak všech druhů pečiva, sucharů, cereálií, ovoce, ovocných džusů, všech typů škrobovin (brambory, rýže, luštěniny), sýrů a jogurtů, alkoholu (včetně piva a vína), nepovolených druhů zeleniny atd.

Příjem sacharidů je striktně omezen, ke slazení můžete používat náhradní sladidlo pro diabetiky (například aspartam) nebo rostlinné sladidlo se stévií.

Ve výběru potravin tak nebudete nikdy tápat. Právě tato srozumitelnost dělá z proteinové diety MEDIDIET® nejjednodušší metodu k redukci tělesné hmotnosti.

Váš terapeut Vám navrhne potřebnou délku trvání této první fáze a to s přihlédnutím ke stanovenému cíli a množství kilogramů, které potřebujete shodit. Obvykle se pohybuje mezi 10 a 30 dny.

PŘÍPRAVA INSTANTNÍCH JÍDEL („SÁČKŮ“)

Sladké příchutě „DEZERTY“ se připravují za použití šejkru,metly nebo mixéru přidáním studené vody do instantního prášku ze sáčku MEDIDIET®. Podle množství přidané tekutiny získáme buď konzistenci krému nebo nápoje.
Ovocné příchutě necháme před vlastní konzumací 10 minut „odpočinout". V létě je můžete dát do lednice a následně je konzumovat jako klasický jogurt.

Sladké příchutě „TEPLÉ NÁPOJE“ se připravují za použití šejkru,metly nebo mixéru přidáním teplé (avšak nikoliv vařící) vody.

Slané příchutě „POLÉVKY“ se připravují za použití šejkru nebo metly přidáním teplé (avšak nikoliv vařící) vody. Ihned po přípravě se konzumují. Můžete je ochutit všemi typy koření a aromatických bylin dle svého výběru.

Těsto na omelety a palačinky se připraví přidáním uvedeného množství studené vody a následným rozmixováním pomocí šejkru, metly či mixéru. Připravují se osmahnutím na pánvi, na několika kapkách olivového oleje, jako klasické omelety a palačinky.

Při přípravě všech typů jídel MEDIDIET® dodržujte přesně takové množství vody, které je u konkrétního jídla uvedené! Nepřidávejte vodu „od oka“!

RADY „CO DĚLAT ABY SE NEOBJEVILO…“

Závratě - křeče

​​Závratě mohou mít příčinu v nedostatku sodíku. Proto si nezapomínejte podle chuti přisolovat povolené druhy zeleniny. Stejně tak mějte na paměti, že v průběhu dne je v 1. fázi třeba sníst alespoň dvě slané příchutě.
Křeče (svalové záškuby a podobně) souvisí nejčastěji s nedostatkem hořčíku a draslíku, které je třeba zejména během 1. a 2. fáze proteinové diety MEDIDIET® dodávat organismu v podobě potravních doplňků MEDIDIET® DRASLÍK a MEDIDIET® HOŘČÍK. Pokud tyto doplňky pacienti používají pravidelně od samotného začátku proteinové diety, pak se problémy se se svalovými záškuby objevují jen zcela výjimečně.

Oslabení organismu

Redukce tělesné hmotnosti představuje pro organismus období „karence“ tedy nedostatku, kdy musí začít fungovat z vlastních energetických rezerv. Proto je vhodné, a to opět zejména v průběhu prvních dvou fází dietního programu MEDIDIET®, dodávat mu „zvenku“ polynenasycené mastné kyseliny (tzv. omega kyseliny) a vitamíny v podobě potravních doplňků – MEDIDIET® MULTIVITAMIN a MEDIDIET® OMEGA.

RADY „CO DĚLAT V PŘÍPADĚ, KDYŽ SE OBJEVÍ…“

Zácpa

Může se objevit v případě, že podceníte konzumaci zeleniny. Pokud takový případ nastane, zaměřte se na to, abyste jedli dostatečné množství povolených druhů zeleniny (zejména ve vařené podobě) a pili hodně minerální vody. Pokud patříte k typům lidí, kteří trpí zácpou i mimo dietu, pak musíte použít přírodní laxativa.

Intenzivní pocit hladu

Pokud je proteinový dietní režim MEDIDIET® správně dodržován, pak pocity hladu spontánně ustupují již během druhého až třetího dne diety. Pokud se u vás intenzivní pocit hladu přesto objeví, snězte misku povolené zeleniny navíc a zapijte ji velkým množstvím vody. Jinou možností je přidat si navíc jeden sáček proteinové diety MEDIDIET®. Pokud naopak hlad nemáte vůbec, tak v žádném případě nevynechávejte žádné z jídel! Váš organismus hubne na základě přijímaných proteinů v podobě bílkovinných pokrmů MEDIDIET®!
Pokud budete všechna doporučení dodržovat, stane se výskyt intenzivního pocitu hladu vysloveně výjimečným jevem. V případě potřeby můžete pocit hladu výrazně omezit také nasazením vhodného potravního doplňku, konkrétně MEDIDIET® APPETITE MODERATOR.

Bolesti hlavy

Patří k vzácnějším, ale možným projevům a mohou se objevit v průběhu prvních dvou týdnů diety. Obvykle velice rychle ustupují po podání běžných analgetik (léků proti bolesti), například paracetamolu nebo ibuprofenu. Nezapomeňte konzumovanou zeleninu dostatečně solit! Bolesti hlavy mohou souviset také s nedostatkem sodíku!

Zápach z úst

Je způsoben přirozenou tvorbou acetonu ve vašem organismu v průběhu proteinové diety MEDIDIET®. Přítomnost acetonu v dechu je pak sama o sobě známkou toho, že je dietní režim správně dodržován. Pokud je zápach vašeho dechu rušivý, použijte ústní sprej nebo mentolové bonbóny bez cukru.

Nižší nebo opožděný úbytek hmotnosti

Svoji hmotnost si doma nekontrolujte, spolehněte se na kontrolní vážení u vašeho terapeuta. Obecně platí, že bychom se v průběhu proteinové diety MEDIDIET® neměli vážit častěji než 1 x týdně.
Během 10 dnů, které předchází menstruaci, dochází u některých žen k zadržování vody v organismu a k tvorbě „otoků“. Tento jev může na několik dní maskovat dosaženou redukci tělesné hmotnosti. Zdánlivě nižší úbytek hmotnosti posuzovaný v tomto období se ukáže být zcela standardním a dostatečným ihned poté, kdy u zmíněné ženy zmizí hormonálně podmíněné zadržování vody v organismu a kdy také zmizí i její pseudo otoky.
V případě potřeby můžete zadržování vody v organismu výrazně omezit nasazením vhodného potravního doplňku, konkrétněMEDIDIET® DRAINER.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY V PRVNÍ FÁZI

 • Nedodržení poměru mezi sladkými a slanými příchutěmi.
 • Nedostatečný přísun instantních bílkovin kvůli pocitu zasycenosti ( „stačily mi jen tři sáčky za den a neměl jsem vůbec hlad!“).
 • Zavedení nevhodných tyčinek do jídelníčku (v 1. fázi lze konzumovat jako jedno sladké jídlo pouze tyčinky vhodné do 1. fáze).
 • Nedodržování pitného režimu (v první fázi je třeba vypít alespoň 2 l tekutin denně).
 • Přislazování nápojů cukrem nebo medem (je třeba používat stévii, aspartam, či jiné náhradní sladidlo).
 • Nedůslednost v užívání minerálů (draslík, hořčík) a dalších důležitých látek v podobě doplňků stravy MEDIDIET® a tím vznikající tělesné problémy (křeče v lýtkách, bolesti ve svalech, atd).
 • Konzumace alkoholu (v první fázi je nezbytná úplná abstinence, 1 sklenička kvalitního vína je povolena až od 3. fáze!).

SUMMARY 1.FÁZE

Je to prosté: 1. fáze se dá pro většinu pacientů charakterizovat takto:

 • 4 proteinové přípravky MEDIDIET® (2 sladké + 2 slané, pokud tyčinku, pak vhodnou do první fáze) plus
 • povolené druhy zeleniny v neomezeném množství (1 x za den dochucené polévkovou lžící kvalitního rostlinného oleje) plus
 • hodně tekutin (alespoň 2 litry denně) plus
 • doplňky stravy MEDIDIET® dle předpisu Vašeho terapeuta

A CO NÁSLEDUJE PO 1.FÁZI?

Po 1. fázi následuje povinně fáze číslo 2, která musí trvat bezpodmínečně 2 x déle, než fáze 1.

Popis 1. fáze ke stažení 1. FÁZE (PDF)